Federalno ministarstvo za pitanja boraca podnijelo je prilikom revizije korisnika boračko-invalidske zaštite više od 150 krivičnih prijava tužilaštvima širom Federacije BiH zbog zloupotrebe položaja, prevara, primanja i davanja mita te drugih krivičnih djela.
Krivične prijave podnesene su na osnovu nalaza inspektorata Ministarstva. Najviše ih je podneseno protiv aktuelnog pomoćnika ministra za pitanja evidencija iz oblasti vojne obaveze Martina Frančeševića te službenika Ministarstva Fadila Imamovića i Dragana Majstorovića.
Mostarski doktori
Protiv Frančeševića, Imamovića i Majstorovića od decembra 2008. do juna ove godine podneseno je čak 13 izvještaja o počinjenom krivičnom djelu.
Najsvježiju prijavu predatu 4. juna ove godine Tužilaštvu KS potpisao je federalni ministar za boračka pitanja Zukan Helez (SDP), u kojoj Frančeševića i Majstorovića tereti da su, „koristeći službena ovlaštenja, protivno Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji Ministarstva i Uputstvu o vođenju vojne evidencije, izdavali javne isprave i akte“ za određene korisnike koje su nezakonito uvodili u prava na naknadu.
Dio faksimila evidencija i krivičnih prijava
Frančešević je zajedno s bivšim sekretarom Ministarstva Zdravkom Skočibušićem u više navrata prijavljen da je zloupotrebom položaja protivpravno izdavao rješenja o komandnoj dužnosti za čak 72 osobe koje su uvedene u pravo.
Za izdavanje lažnih nalaza, odnosno zloupotrebu službenog položaja, kako bi sebi i drugima pribavili imovinsku korist u više navrata su tužilaštvima prijavljeni ljekari.
Posljednja krivična prijava Tužilaštvu Hercegovačko-neretvanskog kantona podnesena je 30. septembra protiv mostarskih ljekara Mulije Džudže, Mehmeda Kovačevića, Miljenka Lugonje i Džemala Šetke.
Kriminalni sektor
Za izdavanje lažnih nalaza ljekare je Federalnoj upravi policije još prije nekoliko godina prijavljivao i bivši ministar za pitanja boraca FBiH Zahid Crnkić (SDA), ali do danas još niko nije krivično odgovarao. Ukupno je prijavljeno nešto više od 50 ljekara koji su izdavali na stotine lažnih nalaza.
Zanimljivo je da je 25. aprila 2012. godine krivično gonjen cjelokupan Sektor za budžet, finansije i informacione sisteme Federalnog ministarstva za pitanja boraca! Prema informacijama iz dokumentacije, a što nam je potvrdio i ministar Helez, za potvrde o izdavanju rješenja iz vojne evidencije uzimano je i do 20.000 KM.
Inspektorat je, kaže, uočio brojne falsificirane potpise, isprave i druge dokumente. Helez tvrdi da „sve ovo lični na organizirani kriminal iza kojeg stoje krupne političke ribe“.
– U procesu revizije iz prava su izvedena i zvučnija politička imena. I danas se vrši opstrukcija revizije na svakom koraku, pa čak i u Parlamentu i Vladi FBiH. To čini i predsjednik FBiH Živko Budimir (SPP), zatim šefovi ureda i načelnici općina. To sve govori da se radi organizirano iako je država zbog svega ovoga oštećena za stotine miliona KM – kaže Helez.
On ističe da se proces revizije nastavlja te da je do sada iz prava izvedeno više od 10.000 osoba po različitim osnovama.
– I dalje podižemo krivične prijave i mislim da dobivamo bitku protiv onih koji vrše opstrukciju. U Hercegovini lokalne vlasti uviđaju da ne mogu dalje opstruirati reviziju – kazao je Helez.
Podaci o povećanju broja korisnika invalidnina
– 11.773 korisnika invalidnina uvedena su u pravo između 2004. i 2010. godine. Po kantonima to ovako izgleda:
– HNK: broj korisnika sa 3.962 povećan na 8.947 (+4.985)
– ZHK: broj korisnika sa 1.021 povećan na 4.432 (+3.411)
– LK: broj korisnika sa 459 povećan na 963 (+504)
– PK: broj korisnika sa 2.065 povećan na 3.132 (+1.067)
– SBK: broj korisnika sa 5.999 povećan na 6.977 (+978)
– ZDK: broj korisnika sa 6.370 povećan na 6.411 (+41)
– KS: broj korisnika sa 9.727 povećan na 9.842 (+115)
Izvođenje iz prava
– 102.849 korisnika prava boračko-invalidske zaštite bilo u julu 2010.
– 95.019 korisnika prava boračko-invalidske zaštite bilo na dan 30. septembar 2013.
Greške
– 73 korisnika boračko-invalidske zaštite izvedena iz prava od jula do septembra 2013.
– 60 osoba ponovo vraćeno u pravo jer se utvrdilo da se radilo o greškama.
Izvor_ Avaz.ba